A ponieaż w polskim internecie nie ma zbyt wielu informacji o GPT (GUID_Partition_Table), a tym bardziej jak zrobić kopie zapasową schematu partycji GPT wraz programem rozruchowym (ang. botloaderem), aby w przypadku awarii można było go łatwo odtworzyć, więc postanowiłem stworzyć tą notatkę.
Różnice między GPT i DOS-wą tabelą partycji
A więc istotna z punktu widzenia użytkownika różnica między MBR (ang. Master Boot Record) i GPT (GUID Partition Table) jest moim zdaniem tylko jedna – GPT daje możliwość utworzenia partycji o rozmiarze powyżej 2 TB. Poza tym GPT daje możliwość utworzenia do 128 partycji. W obecnej chwili nie wydaje się być aby istniała potrzeba towrzenia większej liości partycji niż pozwala DOSowa tabela partycji, ale w przyszłości, wraz z powstaniem coraz większych dysków twardych może stać się to potrzebne. Trzecią istotną różnicą w stosunku do DOSowej tablicy partycji jest to że, w przypdaku tablicy partycji GPT, przechowywane są jej dwie kopie. Podstawowa w sektorach logicznych (ang. LBA) od 1 do 33, i zapasowa w ostatnich 33 (ang. LBA) dysku. Natomiast to czy wykorzystamy DOSową tablice partycji, czy też GPT, nie ma wpływu na MBR, który w dalszym ciągu pozostaje w zerowym sektorze logicznym dysku (LBA0), a jejgo obaszar 64 B przewidzianych na informacje o partycjach zawiera tylko informacje że cały dysk zawiera jedną partycję 'typu GPT’.
Backup schematu partycji GPT i MBRu
Skoro już wiemy że, MBR (z programem rozruchowym/bootloaderem) i podstawowy schemat partycji GPT znajdują się w pierwszych 34 sektorach logicznych dysku (numery od 0 do 33), a zapasowa kopia GPT znajduje się w ostatnich 33 sektorach logicznych dysku, to wystarczy zrobić ich&bsp;kopie. Właściwie wystarczy skopiować pierwsze 34 sektory dysku, a ostatnie 33 zostaną odtworzone na ich podstawie.
Przejdźmy do sedna – kopia MBR i Primary GPT:
Do kopiowania surowch danych z dysku najlepiej nadaje się linux’ow polecenie dd:
sudo dd if=/dev/sda of=MBR_GPT.backup bs=512 count=34
Tylko jedna linijka? Tak, to wszystko, tylko kopie, aby jej istnienie miało sens należy oczywiście przechowywać na innym dysku fizycznym.
Dla zainteresowanych większą ilością informacji o GPT i LBA polecam strony:
- Wikipedia – GPT – GUID Partition Table (ang.)
- Wikipedia – LBA – Logical block addressing (ang.)
- wiki ArchLinux – GPT – GUID Partition Table (ang.)
- jonrajewski.com – Partition Table Documentation Compressed lub kopia (ang.)